Djerba

DJERBA

Největší ostrov severní Afriky se nachází v průzračných vodách Gabéského zálivu nedaleko od tuniské pevniny. Je to pohádkový ostrov, který si již před 3.000 lety zvolil Odysseus se svou posádkou jako místo klidu, odpočinku a lenošení. Zde ochutnali lahodný a sladký plod lotosu, nebo také laghmi - kouzelný nektar, ve skutečnosti datlové víno. Dnes je ostrov jedním z nejvyhledávanějších turistických center Tuniska. Na ostrově žije přibližně 140.000 obyvatel, a v naprostém míru tu po staletí žijí společně muslimové s židovskou komunitou. Ostrov má rozlohu 520km2, je sluncem obklopený po celý rok, plný pláží, nabízí mnoho zábavy a zajímavostí: golf, vodní sporty, vyjížďky na velbloudech, diskotéky a folklor. Hotely jsou plné přepychu, vesnice plné hrnčířů, tkalců koberců a řemeslníků pracujících se stříbrem. Hlavní město Djerby – Houmt Souk – má více než 60.000 obyvatel. Je to velmi živé město, jehož ruch je soustředěn kolem malebných tržišť. Svoji pozornost přitahuje třemi mešitami. Jednou ze zvláštností města je dražba ryb – tato starodávná tradice se zachovala právě už jen zde. Kupci mohou přihazovat pouhým pohledem na vyvolávače, mrknutím oka či pohybem hlavy….
 
 
Cesta, spojující ostrov s městem Zarzis na pevnině, se nazývá cestou Římskou a její stín chrání 500.000 palem a 100.000 olivovníků. Pobřeží je dlouhé asi 150 km (tj. přibližně 10% tuniského pobřeží). Nejkrásnější pláže jsou na severovýchodě ostrova, kde je i většina hotelů. Na některých místech pobřeží se nacházejí také skály, proto jsou zde umístěné velké majáky. Na severozápadním pobřeží ostrova najdeme četné laguny, v nichž hnízdí mnoho druhů ptáků. Nejznámějším hnízdištěm je ostrov Flamengo, vzdálený od pevniny 4 km, s obrovskou kolonií plameňáků.
Djerba má též vlastní architektonický styl. Domy zvané "Menzel" jsou tradičními obydlími ostrova. Byli to pravděpodobně Féničané, kteří začali na ostrově pěstovat olivovníky a naučili zdejší obyvatele vyrábět olivový olej – tyto výrobny „maasara“ se zachovaly dodnes.
Djerba je též rájem pro golfisty – zdejší hřiště z pera britského architekta Martina Hawtree (otevřeno v roce 1995) se skládá ze tří „devítek“ – Les Palmiers (par 37), velmi technické a asi nejtěžší, La Mer (par 36) je naopak nejlehčí, ale i nejdelší částí, a konečně Les Acacias (par 36), což je velmi malebná a vcelku přívětivá devítka, doporučovaná začínajícím hráčům. K dispozici je driving range, golfová akademie, cvičné greeny, restaurace, bar a klubovna.